piątek, 3 maja 2013

Barwniki spożywcze (E100-199)

Czas zacząć cykl wyjaśniający znaczenie tajemniczych skrótów z opakowań, czyli rozpracować listę chemicznych dodatków do żywności sporządzaną po ocenie zagrożenia ze strony dodatku przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Wszystkie kolejne części zestawienia pewnego pięknego dnia połączę w pełną listę E-dodatków, która pojawi się na blogu jako oddzielna podstrona (obok powstających tabel z kiepskimi produktami mlecznymi, mięsnymi i piekarniczymi). Dla ułatwienia lektury zastosowałem dwa sposoby wyróżnienia pozycji w tabeli:
  • tak oznaczane są barwniki szczególnie paskudne z punktu widzenia zdrowotnego (zobaczycie, że chodzi głównie o związki azowe),
  • tak oznaczę barwniki pochodzenia zwierzęcego (sam nie jestem weganinem i róż z piór flaminga mi nie straszny, ale ktoś może mieć inne preferencje).
Lista podobna do poniższej powstała w roku 1962, dopiero później (1964, 1970, 1974) dodawano jednolite oznaczenia konserwantów, zagęszczaczy i całej reszty dodatków do żywności. Oznaczenia CI (Color Index) przy części barwników to numeracja stosowana kiedy dany składnik pojawi się w kosmetykach.

E100KurkuminaŻółty barwnik otrzymywany z kurkumy (ostryżu długiego), szeroko stosowany w kosmetyce, jako dodatek do serków topionych, ciast, panierek. Badana pod kątem potencjalnego zapobiegania demencji i chorobie Alzheimera.
E101Ryboflawiny: (i) ryboflawina, (ii) 5′-fosforan ryboflawinyWitamina B2 i pochodne, stosowana w produkcji płatków kukurydzianych, masła orzechowego i napojów kakaopodobnych. Przemysłowo produkowana przez mikroorganizmy (w tym grzyby), także modyfikowane genetycznie. Nie ma w tym jednak nic dziwnego czy strasznego... Modyfikowane genetycznie bakterie produkują czystą i bezpieczną insulinę dla cukrzyków od roku 1982 (co pozwoliło uniknąć pozyskiwania jej z trzustek świńskich i cielęcych).
E102
(CI 19140)
TartrazynaCytrynowożółty barwnik azowy stosowany do tuningu napojów, serów, polew, żelków, marcepanu, sztucznego miodu, kukurydzy konserwowej, kosmetyków oraz wełny i jedwabiu. Powoduje uwalnianie histaminy, więc w dużych ilościach nasila objawy alergii i astmy. Może powodować pokrzywkę, w połączeniu z benzoesanami dodatkowo trudności z koncentracją. Niezalecana dla dzieci i kobiet w ciąży (większe ilości mogą powodować poronienia).
E103RezorcynaPochodna fenolowa, niedopuszczona do użytku w UE.
E104Żółcień chinolinowaZakazana w USA i Japonii, syntetyczna lub otrzymywana ze zwierząt paskuda mogąca powodować wysypkę, astmę, nadpobudliwość. Nie dla uczulonych na aspirynę. Według niektórych doniesień nawet rakotwórcza. Do znalezienia w lodach, napojach gazowanych, galaretkach i cukierkach na kaszel.
E105
(CI 13015)
Żółcień trwała ABBarwnik z tej samej rodziny związków co tartazyna. Obecnie zakazany w UE i USA.
E106Sól sodowa fosforanu-5′-ryboflawinySól sodowa barwnika E101a, brak istotnych różnic między związkami.
E107Żółcień 2GPonownie rodzina barwników azowych (jak E102 i E105), ponownie kontrowersje, wzmacnianie objawów alergii i astmy, nadpobudliwość u dzieci. Zakazana w USA, Szwecji, Norwegii, Szwajcarii, USA i Japonii. W UE rozważane wycofanie, obecnie stosowana tylko w Wielkiej Brytanii. Znów napoje i słodycze.
E110
(CI 15985)
Żółcień pomarańczowa FCF (żółcień pomarańczowa S)Związki azowe w służbie ludzkości, ciąg dalszy. Nadaje piękny kolor marcepanom, nalewkom, zupom w proszku, płatkom kukurydzianym i galaretkom; barwi płukanki do włosów i inne kosmetyki w zamian za ryzyko wysypki, bóle brzucha, wzmożenie objawów astmy i (sporne) zwiększenie ryzyka zapadnięcia na raka. Póki co zakazana w Skandynawii.
E111
(CI 15980)
Oranż GGNBarwników azowych ciąg dalszy. Czerwono-pomarańczowy barwnik wycofany ze względu na toksyczność.
E120Kwas karminowy (koszenila)Ulubiony barwnik producentów jogurtów i całkiem ciekawa substancja chemiczna pochodzenia zwierzęcego. Uzyskiwana ze zmielonych czerwonych robaczków o wdzięcznej nazwie czerwce kaktusowe (ciekawe na czym żyją?). Odporna na światło, temperaturę i utlenianie, łatwo rozpuszczalna w wodzie. Prócz jedzenia (wszystko co czerwone) siedzi w tuszach do rzęs, cieniach do powiek i szamponach oraz tkaninach (do połowy XIX wieku w celu barwienia tkanin na terenie Polski pozyskiwano koszenilę z czerwca polskiego). Sama nie jest szkodliwa, ale alergicy (i wegetarianie) mogą źle reagować na resztki białka owadów w preparacie (na kilogram koszenili przypada ok. 155 tys. zmielonych pluskwiaków.
E121Czerwień cytrusowa 2Syntetyczny czerwony barwnik azowy, obecnie dozwolony do użytku jedynie w USA do barwienia skórek pomarańczy. Podejrzewane działanie rakotwórcze.
E122Azorubina (karmoizyna)Czerwony związek azowy. Działania niepożądane pokrywają się z poprzednikami (np. E102). Barwi wiele produktów spożywczych.
E123
(CI 16185)
AmarantZnów związek azowy... Czerwone paskudztwo prócz typowych dla azozwiązków objawów ma działanie teratogenne oraz obniża płodność. Spotykany w różach, szminkach i szerokiej gamie czerwonych produktów spożywczych.
E124
(CI 16255)
Czerwień koszenilowa A (pąs 4R)Syntetyczna (oczywiście azowa) podróbka koszenili. Galaretki, dżemy, sosy, zupy pomidorowe w proszku, napoje, lody, skorupki jaj. Działania niepożądane -  patrz: E102.
E125
(CI 14815)
Szkarłat GNBarwnik azowy do poprawy koloru owoców kandyzowanych. Skutki uboczne typowe dla azozwiązków.
E126
(CI 16290)
Pąs 6RTak, większość sztucznych barwników to związki azowe (kolorowe, niezbyt zdrowe). Wszystko co pąsowe ma szanse na E126 w składzie.
E127ErytrozynaZakazany w wielu krajach czerwony związek używany do barwienia osłonek kiełbas, leków, owoców konserwowych i koktajlowych (ach, te pięknie czerwone wisienki!), past do zębów i kosmetyków... oraz tuszy do drukarek. Związek azowy, a jakże.
E128
(CI 18050)
Czerwień 2GJeden z paskudniejszych barwników azowych - w produktach jego rozkładu znajdziemy anilinę (a ta jest już znanym czynnikiem kancerogennym i mutagennym). W krajach, w których nie jest jeszcze zakazana (poza UE) można ją spotkać w kiełbasach, gotowanym mięsie i kotletach mielonych.
E129(CI 16035)Czerwień Allura ACCzerwony związek azowy dopuszczony do użytku w UE (ale zakazany w Danii, Belgii, Szwajcarii, Francji i Szwecji). Napoje, ciasta biszkoptowe, galaretki, płatki, szminki i lekarstwa.
E130Błękit indantrenowy RSNiebieski proszek lub igły nie dozwolone do użytku w Polsce ani w UE. Toksyczność nie została do tej pory przebadana.
E131
(CI 42051)
Błękit patentowy VNiebiesko-fioletowy barwnik azowy. Powoduje świąd, pokrzywkę, nudności i nadciśnienie. Dlatego (mimo stosowania w żelkach) powoli odchodzi się od niego w przemyśle spożywczym. Australia, USA i Norwegia już go zakazały.
E132Indygo (indygotyna)Naturalny niebieski barwnik roślinny pozyskiwany z indygowca barwieńskiego (bobowate) oraz korzenia rdestu ptasiego (niewielka roślinka rosnąca w trawie, także w Polsce). Od 1890 roku uzyskuje się go głównie syntetycznie.
E133
(CI 42090)
Błękit brylantowy FCFZielononiebieski barwnik syntetyczny, zakazany w niektórych krajach. Pakowany do groszku konserwowego, galaretek, napojów, nabiału, dezodorantów, kosmetyków, farb do włosów i past do zębów. Wzmacnia alergię, nietolerancję aspiryny, wywołuje pokrzywkę i katar sienny. Podejrzewany o działanie rakotwórcze.
E140ChlorofileNaturalne zielone barwniki z roślin. Dodawane do zup, sosów, oliwy z oliwek, oleju sojowego, lodów, antyperspirantów czy płynów do płukania ust. Generalnie nieszkodliwy, ponoć zjadamy go mnóstwo wchłaniając wszelką zieleninę :P
E141Kompleksy miedziowe chlorofili i chlorofilinPochodne chlorofili, nie ma się czego obawiać.
E142
(CI 42040)
Zieleń SBrzydka siostra chlorofilu. Zielony barwnik azowy zakazany w niektórych krajach (w końcu cała azowa rodzina to świństwo). Niestety barwi czasem groszek konserwowy, sos miętowy, galaretki i tekstylia.
E150aKarmelNieszkodliwy efekt termicznej obróbki cukru (o ile nie zjemy kilograma). Stosowany do poprawienia koloru cukierków, coli, pieczywa, dżemów i jogurtów
E150bKarmel siarczynowyNiby karmel, ale robiony taniej... Podgrzewamy cukier wraz ze związkami siarki, dzięki czemu karmelizuje się wydajniej. Niestety karmel siarczynowy (obecny w whisky, brandy czy lodach oraz pieczywie) może szkodzić na wątrobę oraz powodować nadpobudliwość.
E150cKarmel amoniakalnyKolejna próba produkcji tańszego karmelu - traktowanie cukru amoniakiem. Ładnie ciemnienie, poprawia kolor dżemów, sosów, zup instant, czekolad i deserów mlecznych, ale szkodzi na wątrobę, żołądek i cojones.
E150dKarmel amoniakalno-siarczynowyCombo breaker! Karmel do barwienia koncernowego portera i wszystkiego wymienionego w karmelach powyżej. Bonusowe skutki uboczne to hamowanie metabolizmu witaminy B6 (testy na królikach) oraz biegunka.
E151
(CI 28440)
Czerń PN (czerń brylantowa BN)Granatowo-fioletowy barwnik dwuazowy, zakazany w USA. Oprócz "standardowych" działań ubocznych związków azowych wali po nerkach.
E152
(CI 27755)
Czerń 7984Znów związek dwuazowy, znów podobne skutki uboczne, znów zakazy stosowania (tym razem USA, UE, Japonia i Australia). Obecnie do spotkania w czarnych i brązowych kosmetykach.
E153Węgiel roślinnyNaturalny czarny barwnik, dodatkowo lek na biegunkę (np. wywołaną E150d) i wymiatacz szkodliwych substancji z przewodu pokarmowego. Stosowany do przyciemnienia barwy soków z czarnych owoców, dżemów, sosów, żelków i lukrecji.
E154Brąz FKKolejny combo breaker, mieszanina sześciu barwników azowych, chlorku sodu lub siarczanu sodu i kilku innych barwników. Działania niepożądane właściwe dla związków azowych, zakazany w  Australii, Austrii, Kanadzie, Finlandii, Irlandii, Nowej Zelandii, Japonii, Szwajcarii, Szwecji, USA i Rosji. Odpowiada za kolor wędzonych ryb i konserw rybnych (tych ekonomicznych, ma się rozumieć).
E155Brąz HTBardzo podobny do E154, używany do barwienia ryb, dżemów, owoców i ciast czekoladowych, zakazany w  Australii, Austrii, Belgii, Danii, Francji, Niemczech, Norwegii, Szwecji oraz USA.
E160aKarotenyProwitaminy dla witaminy A pochodzenia naturalnego (choć można je także syntetyzować). Barwią wiele produktów spożywczych na żółto lub pomarańczowo. β-karoten wpływa korzystnie na układ odpornościowy i narząd wzroku. W skandalicznie dużych ilościach występuje w tych strasznych roślinach: marchew, dynia, szpinak, brokuły, pomidor, czerwona papryka
E160bAnnatoMieszanina karotenoidów z owoców arnoty właściwej, służy do barwienia olejów, margaryny, masła, żółtego sera, tkanin i wyrobu farb.
E160cKapsaicyna (ekstrakt z papryki)Substancja odpowiedzialna za ostry smak papryki chili. Alkaloid ten ma jednak także zastosowanie jako barwnik (szczególnie serów czy zup), lek znieczulający i rozgrzewający oraz (w wysokich stężeniach) jako broń chemiczna (gaz pieprzowy). Przedawkowanie może skutkować nawet śmiercią (stąd nieotwieralne kolekcjonerskie buteleczki z najostrzejszym sosem świata, będącym kryształkami czystej kapsaicyny), jednak próg zatrucia jest kilka rzędów wielkości wyżej niż próg zupełnej niejadalności potrawy.
E160dLikopenPozyskiwany z pomidorów i czerwonych grejpfrutów związek z grupy karotenów. Barwi zupy, jogurty, napoje gazowane, przy okazji znacząco zmniejszając ryzyko zachorowania na raka prostaty i raka piersi (badania nad podłożem ochrony trwają).
E160eβ-Apo-8′-karotenalJeden z karotenoidów, wyodrębniony ze względu na stosowanie głównie wersji syntetycznej. Bezpieczny, aczkolwiek (jak wszystkie inne karotenoidy) spożywany na kilogramy zabarwia skórę na żółto.
E160fEster etylowy kwasu β-apo-8′-karotenowegoZwiązek pochodny E160f. Także bezpieczny, otrzymywany naturalnie bądź na drodze syntezy chemicznej. Nie dopuszczony do użytku w UE.
E160a
(CI 40800)
FlawoksantynaNaturalny barwnik z grupy ksantofili (podgrupa karotenoidów). Żółtozłoty, na skalę przemysłową pozyskiwany z jaskra (choć można go znaleźć w wielu roślinach). Stosowany głównie w cukiernictwie. Nie dopuszczony do użytku w UE.
E161bLuteinaKolejny naturalny barwnik z grupy ksantofili. Odpowiada za żółty kolor liści jesienią (latem maskowany przez chlorofil). Chroni oczy przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, przemysłowo pozyskiwana z traw występuje także w żółtku jaja kurzego. Barwi zupy, napoje alkoholowe, ciasta i karmy dla zwierząt.
E161cKryptoksantynaNaturalny barwnik ksantofilowy otrzymywany na skalę przemysłową z kwiatów miechunki (Physalis, garliczka, pęcherznica). Nie dopuszczona do użytku w UE.
E161dRubiksantynaKsantofil koloru pomarańczowego, na skalę przemysłową pozyskiwany z płatków roślin różowatych. Nie dopuszczona do użytku w UE
E160e
(CI 40820)
WiolaksantynaW fiołku i innych roślinach absorbuje światło o barwie nie pochłanianej przez chlorofil, przekazując mu energię wzbudzenia. Rzadko stosowana do barwienia żywności na żółto. Nie dopuszczona do użytku w UE
E160f
(CI 40825)
RodoksantynaPurpurowy barwnik ksantofilowy znajdowany m.in. w cisie, nie znajduje się na liście dodatków dozwolonych w UE ani w USA, stosowany w Australii i Nowej Zelandii.
E161gKantaksantynaNaturalny różowy barwnik, możliwa synteza z β-karotenu (ale na skalę przemysłową oczyszcza się go z piór flamingów). Barwi paluszki rybne, ptasie mleczko, marynaty i konserwy. Dopuszczona do użytku w UE, jednak spożywanie w większych ilościach (np. pod postacią tabletek ułatwiających opalanie) może prowadzić do zaburzeń widzenia nocnego (kurza ślepota).
E161hZeaksantynaŻółty barwnik ksantofilowy obecny w siatkówce oka (pełni ważną rolę w funkcjonowaniu narządu wzroku). Jest izomerem luteiny różniącym się zaledwie położeniem jednego wiązania podwójnego w skrajnym pierścieniu cząsteczki. Pozyskiwana z kukurydzy (Zea mays, stąd nazwa), owoców goji (kolcowoju chińskiego) oraz papryki. Według szeregu badań spożywanie zeaksantyny zmniejsza ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej na starość.
E161iCytranaksantynaKolejny barwnik ksantofilowy, mimo wielu źródeł roślinnych obecnie w większości syntetyzowany. Dodawany do paszy dla drobiu (nie chodzi oczywiście o preferencje wybrednych kur, ale o żółty kolor tłuszczu i żółtka jajek ptaków które jedzą cytranaksantynę).
E161jAstaksantynaMetabolit zeaksantyny i kataksantyny. Pozyskiwana ze źródeł naturalnych (głównie z alg, kryla oraz krewetki północnej) oraz na drodze syntezy. W naturze odpowiada m.in. za kolor mięsa łososia (ale z niego nie opłaca się jej pozyskiwać).
E162Betanina (czerwień buraczana, ekstrakt z buraka)Naturalny glikozyd o barwie czerwonej lub fioletowej, wydalany z moczem (co łatwo zaobserwować po spożyciu barszczu). Barwi desery, galaretki, wyroby cukiernicze oraz napoje i kosmetyki.
E163AntocyjanyBarwniki pochodzenia roślinnego, przyjmujące, w zależności od pH, barwę czerwoną lub fioletową. Sporą zawartością tych uważanych za ochronne substancji zawierają maliny, jeżyny, czarne porzeczki, aronia oraz bakłażany. Na skalę przemysłową pozyskuje się je z czerwonej kapusty oraz skórek winogron. Barwią napoje bezalkoholowe, oranżady w proszku, dżemy, lody, wina, jogurty, cukierki, konserwy, tabletki oraz wyroby cukiernicze.
E170Węglan wapniaNieorganiczny związek chemiczny powszechnie występujący w wielu minerałach i skałach (np. kalcycie i kredzie). Utwardza nie tylko budowle (jako wapień lub, po utlenieniu, wapno palone) ale i środki spożywcze. Rozjaśnia barwę pieczywa, herbatników, lodów, słodyczy oraz warzyw konserwowych. Spożywany w nadmiarze może powodować zaparcia. 
E171Tlenek tytanu(IV)Nieorganiczna sól tytanu, stosowana szeroko w przemyśle, z uwagi na swoją twardość i przewodnictwo elektryczne (stosowana m.in. w lustrach laserów, sondach lambda w silnikach samochodowych, szkłach odpornych na zaparowanie czy bateriach słonecznych). Jako biel tytanowa barwi kosmetyki, tworzywa sztuczne, porcelanę i żywność.
E172Tlenki żelazaSzeroka gama związków żelaza o barwach od ciemnej żółci przez brąz, po czerń. Najpospolitszy tlenek żelaza(III) to rdza. Sporadycznie używane do barwienia żywności.
E173Glin (aluminium)Srebrzystobiały metal stosowany do srebrnych ozdób ciast. Istnieją przesłanki na temat wpływu glinu na rozwój choroby Alzheimera, jednak do tej pory glin nie został wycofany z listy dodatków spożywczych.
E174SrebroKolejny metal o uniwersalnym zastosowaniu. Używany sporadycznie w cukiernictwie (oraz w medycynie alternatywnej). Długotrwałe stosowanie preparatów ze srebrem koloidalnym może prowadzić do odkładania się metalu w skórze (srebrzyca, argyria) - choroby objawiającej się permanentną zmianą zabarwienia skóry na szarosiny.
E175ZłotoKolejny drogi dodatek spożywczy. Stosowane głównie jako płatki złota do przystrojenia ekskluzywnego posiłku oraz jako składnik likieru "Goldwasser" wytwarzanego od XVI wieku (początkowo w Gdańsku, obecnie w Niemczech jako Danziger Goldwasser). Złoto jest metalem obojętnym chemicznie, nie wpływa więc na smak, zapach czy kolor trunku oraz opuszcza organizm bez zmian w przypadku połknięcia płatka (biedniejsi biesiadnicy mogą więc próbować odzyskiwać płatki z pomocą nocnika).
E180Czerwień litolowa BKBarwnik azowy używany do barwienia serów dojrzewających. Poza przemysłem spożywczym używany w tuszach do drukarek, farbach, do barwienia tkanin oraz w niektórych szminkach. Zakazany w kilku krajach.
E181TaninyBarwniki naturalne obecne w herbacie oraz winie czy piwie (w tym ostatnim przypadku nie tylko alfa kwasy odpowiadają za goryczkę). Przemysłowo pozyskiwane także z drzewa kebraczo, niegdyś głównie galasów (patologicznych narośli powstających m.in. na liściach dębu, w których rozwijają się larwy pasożytniczych owadów).  
E182LakmusProdukt naturalny oczyszczany z porostów. W zależności od pH czerwony lub niebieski (stąd stosowany głównie w analizie chemicznej).Czytaj więcej: